Соопштение за префрлување на студенти на студиските програми на Фармацевтскиот факултет при УКИМ во Скопје од факултетот, друг факултет на УКИМ и друг универзитет

С О О П Ш Т Е Н И Е

За префрлување на студенти на студиските програми на Фармацевтскиот факултет при УКИМ во Скопје од факултетот, друга единица (факултет) на УКИМ и друг универзитет

Студентите од Фармацевтскиот факултет при УКИМ, друга единица (факултет) на УКИМ или друг универзитет кои сакаат да се префрлат на една од студиските програми на Фармацевтскиот факултет-УКИМ во Скопје, можат да се пријават во периодот од 17. 08. 2020 до 01. 09. 2020 година од 12 до 14 часот, во студентската служба на Фармацевтскиот факултет-УКИМ во Скопје.

Потребни документи за пријавување:

1. Молба (барање)
  2. Индекс (оригинал за увид и копија)
  3. Уверение со оцени (оригинал за увид и копија)
  4. Потврда дека се редовни  студенти
  5. Наставна програма од факултетот од кој се префрлуваат (заверена со печат и потпис)
  6. За кандидатите кои се префрлаат на истата студиска програма, уплатница од 2000 денари на жиро сметка на Фармацевтски факултет објавена на веб страната на факултетот, со цел на дознака:
    • Префрлување од друг факултет/универзитет (за кандидати кои се префрлаат од друг Универзитет или факултет на УКИМ)
    • Префрлување на нова студиска програма (кандидати кои се префрлуваат од стара на нова иста студиска програма)
    • Во овој период студентите кои биле на ЕРАЗМУС ги поднесуваат горенаведените документи за еквиваленција на предметите кои ги положиле/слушале
  7. За кандидатите кои се префрлаат од студиската програма магистер по фармација на студиската програма лабораториски биоинженер, или на студиската програма за диететика и диетотерапија, уплатница од 3000 денари на жиро сметка на Фармацевтски факултет објавена на веб страната на факултетот, со цел на дознака:
    • Промена на студиска програма (кандидати кои се префрлуваат од  студиската програма магистер по фармација на студиската програма лабораториски биоинженер, или на студиска програма диететика и диетотерапија)
    • Промена на студиска програма (кандидати кои се префрлуваат од   студиската програма лабораториски биоинженер, на студиска програма диететика и диетотерапија)
  8. Во овој период  се пријавуваат и сите останати студенти кои не ги завршиле студиите поради било кои причини, а и оние на кои времето за завршување им истекло( студенти запишани до 2009 и 2009 / 2010 година)  доколку не  дипломираат заклучно со септемвриска испитна сесија во овој период  потребно е да  поднесат барање за  префрлување на  нова студиска  програма.

Од Студентска служба